czwartek, 21 października 2010

Psychologia na froncie walki z otyłością

Epidemia otyłości na świecie co raz częściej dotyczy dzieci i młodych dorosłych. Jeszcze nigdy nie było tak wielkiej liczby otyłych dzieci, a przeciętna waga otyłego dziecka ciągle rośnie. Konsekwencje zdrowotne spowodowane otyłością (choroby serca, stawów, cukrzyca, podatność na infekcje, i wiele innych) osiągają niespotykane do tej pory rozmiary. W obliczu tego problemu naukowcy próbują opracowywać jak najskuteczniejsze metody walki z problemem otyłości.



Nie oszukujmy się - nigdy nie było (i pomimo wysiłków firm farmaceutycznych pewnie nigdy nie będzie) "cudownych pigułek" pozwalających pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Pomimo szerokiej reklamy tysięcy środków i milionów złotych wydanych przez zdesperowanych grubasów na nieskończone "cudowne" metody, które pozwalają szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej - lekarze i naukowcy od dawna wiedzą, że bez odpowiedniej edukacji, bez zmiany stylu życia, bez wyrobienia poprawnych nawyków, bez porzucenia dotychczasowych przyzwyczajeń czy wreszcie bez potu, łez i wyrzeczeń - nie da się osiągnąć ani wymarzonej sylwetki, ani optymalnego stanu zdrowia.

W ciągu ostatnich dekad liczba otyłych dzieci rośnie w alarmującym tempie. Specjaliści obecnie traktują problem otyłości wśród dzieci i młodzieży jako jedno z najważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego. Według profesora Wilfleya z Washington School of Medicine - odpowiedzialność za identyfikowanie i leczenie otyłości (i innych problemów związanych z masą ciała) u dzieci i młodych dorosłych spoczywa na pracownikach sektora opieki zdrowotnej.

Kluczem do skutecznego leczenia jest wspólny wysiłek - zarówno terapeutów jak i rodziców. Zespół Wilfleya podkreśla istotną rolę psychologów i psychiatrów w walce z problem otyłości. W swojej publikacji autorzy badają problem otyłości i skupiają się na dramatycznym wzroście liczby osób z nadwagą wśród młodych ludzi oraz na konsekwencjach tego zjawiska. Publikacja omawia wiele zjawisk związanych z nieprawidłowym odżywianiem się oraz opisuje zachodzące między nimi interakcje. Autorzy poruszają wszystko: od czynników biologicznych i środowiskowych poprzez obżarstwo, brak kontroli, zaburzenia metaboliczne, motywację, impulsywność, jedzenie pomimo braku uczucia głodu oraz pozostałe zaburzenia medyczne, emocjonalne i psychiczne.

Według autorów, najbardziej skuteczną strategią w walce z otyłością są interwencje behawioralne modyfikujące styl życia, zwłaszcza takie, w które zaangażowani zostają wszyscy domownicy. Działania oparte na odpowiednim wdrażaniu zmian w żywieniu i aktywności fizycznej prowadzące do trwałej zmiany zachowań (klasyczna terapia behawioralna) przynoszą najlepsze korzyści.




1. Wilfley DE et al (2010). Early intervention of eating- and weight-related problems. Journal of Clinical Psychology in Medical Settings. DOI 10.1007/s10880-010-9209-0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz