wtorek, 12 października 2010

Oleje Omega-3 zwiększają ryzyko raka jelita grubego?

Zespół dr Jennifer Fenton z Michigan State University donosi, że w przeprowadzonych przez nich badaniach oleje rybie wywołują u myszy laboratoryjnych poważne stany zapalne jelita grubego a także ... raka jelita grubego. Wyniki badań są tym bardziej ciekawe, że do tej pory powszechnie uważało się, że kwasy omega-3 (zwłaszcza dokozaheksaenowy - DHA) wykazują działanie przeciwzapalne oraz sprzyjają zdrowiu serca i stawów.

Myszom, którym podano duże dawki tłuszczów rybich, wystarczały 4 tygodnie na rozwinięcie się raka jelita grubego na podłożu stanu zapalnego jelit. Co gorsze - mniejsze dawki również prowadziły do rozwoju choroby.

Obecnie większość lekarzy i naukowców stoi na stanowisku, że kwasy omega-3 i tłuszcze rybie u ludzi należy suplementować, gdyż większość ludzi wykazuje ich znaczne niedobory. W wielu dużych badaniach wykazano także bezpośredni wpływ kwasów omega-3 na zwiększenie długości życia i spadek ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zespół dr Fenton twierdzi, że sam jest zaskoczony wynikami badań, ponieważ spodziewano się wręcz przeciwnych wyników badania. Tym bardziej, że udało się już wielokrotnie wykazać... przeciwzapalne działanie DHA.

W drugim etapie badań, zespół zapowiedział szczegółowe badania poziomu kwasów omega-3 u osób ze stanami zapalnymi jelit.

---

kom. MZ: Wyniki badań nie po raz pierwszy przeczą temu, co wcześniej wielokrotnie udało się udowodnić. Wszystkim, którzy jednak pod wpływem wyników tych badań zamierzają przestać jeść ryby, radzę jeszcze się wstrzymać z wszelkimi pochopnymi decyzjami. Po pierwsze - nie wiem czy można przenosić doświadczenia na myszach (w tym przypadku) na ludzi. Chociażby z tego powodu, że myszy (i inne gryzonie) nie żywią się rybami, a głównie ziarnami; dlatego przewód pokarmowy gryzoni i ludzi może całkowicie inaczej reagować na obecność kwasów omega-3. Na razie czekamy więc na kolejne wyniki badań zespołu dr Fenton - i pozostajemy przy diecie bogatej w nienasycone kwasy tłuszczowe.
Źródło: 1. Michigan State University (http://news.msu.edu/story/8389/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz