poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Rak płuca - popularne mity

Rak płuca - jeden z najczęstszych nowotworów u ludzi, nowotworowy zabójca numer jeden w wielu krajach na świecie. Niedawno ukazała się praca dr Lynne Eldridge omawiająca liczne nieporozumienia, mity i błędne przekonania na temat raka płuca u pacjentów. Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęstsze pytania i związanie z nimi niezrozumienia dotyczące tej choroby.Większość danych liczbowych pochodzi z USA - tam choroby nowotworowe są dobrze monitorowane. Przeczytaj koniecznie jeśli palisz papierosy, albo w twoim otoczeniu (w domu, pracy, szkole) są osoby palące.


#1 - Tylko palacze papierosów dostaną raka płuca: "Jeśli przestałem palić dawno temu, to nic mi nie grozi..."


Otóż to nie jest prawda. Ponad 50% ludzi (czyli większość) to BYLI palacze papierosów (lub innych wyrobów tytoniowych). Jednocześnie 10% wszystkich ludzi (i 20% kobiet) z rakiem płuca nigdy aktywnie nie paliło papierosów.

#2 - Rak płuca to wyrok śmierci


Nie, to nie wyrok; chociaż prawdą jest, że szansa na przeżycie (rokowanie) nie należy do najbardziej optymistycznych. Szansę na przeżycie >5 lat od rozpoznania ma tylko 15% pacjentów. Przyczyną jest fakt, że znaczna większość pacjentów zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby - kiedy często na wyleczenie nie ma już szans. W USA 85% diagnoz raka płuca stawianych jest już w objawowym stadium choroby. W Polsce - jeszcze więcej, chociaż dokładnych danych brakuje.

Nawet jeśli choroba jest już nieuleczalna, to ciągle warto prowadzić leczenie - wydłuża ono życie, poprawia jego komfort i zmniejsza objawy choroby.

Pamiętaj - wczesne rozpoznanie raka płuca znacznie zwiększa szansę na wyleczenie: z 15 do ponad 53%. Jeśli palisz papierosy lub jesteś narażony na wdychanie dymu papierosowego w domu lub w pracy - pamiętaj o regularnych wizytach u swojego lekarza.

#3 - Dla kobiet większym problemem niż rak płuca jest rak piersi


Absolutna nieprawda. Rak krtani jest nowotworem zbierającym największe żniwo zarówno u mężczyzn jak i u kobiet - we wszystkich grupach etnicznych. Więcej kobiet umiera na raka płuca niż na jakikolwiek inny nowotwór.

Tak naprawdę - rak płuca zabija więcej kobiet niż raki piersi, jajnika i szyjki macicy RAZEM - ponad 70 000 osób rocznie.

#4 - Rak płuca jest coraz rzadszy, bo coraz mniej ludzi pali papierosy


Liczba palących mężczyzn w USA spadła w ciągu ostatnich 30 lat o ponad połowę. Zachorowania na raka płuca zależą od płci. Dawniej palące kobiety stanowiły margines palaczy. Obecnie odsetek palących kobiet zbliża się do odsetka palących mężczyzn. Ponieważ coraz mniej mężczyzn i coraz więcej kobiet pali papierosy, częstość zachorowań na raka płuca spada u mężczyzn, jednak wzrasta u płci przeciwnej.

#5 - Niewiele można zrobić, aby obniżyć ryzyko zachorowania na raka


Akurat można zrobić bardzo wiele. Odstawienie papierosów, unikanie dymu tytoniowego i zadymionych pomieszczeń - ma ogromny wypływ na ryzyko zachorowania. Istnieje także wiele czynników środowiskowych które mogą wpływać na ryzyko zachorowania: narażenie na radon (obecny na niektróych stanowiskach pracy) może być przyczyną 13-30% raków płuc u mężczyzn. Zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny wydają się zmniejszać szansę na zachorowanie.

#6 - Skoro mam już raka, to nie warto przestać palić


Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po rozpoznaniu choroby rzucenie nałogu ma bardzo istotny wpływ na przebieg leczenia: wyniki leczenia operacyjnego są lepsze, samo leczenie skuteczniejsze i ryzyko przerzutów mniejsze. Ponadto zmniejsza się szansa zachorowania na inne choroby spowodowane paleniem (jak np. zawał serca)

#7 - Życie w mieście (zwłaszcza zanieczyszczonym) jest gorsze niż palenie


Wprawdzie spaliny z silników Diesla i inne zanieczyszczenia przemysłowe zwiększają wprawdzie szansę na zachorowanie na raka płuca, ale w porównaniu do palenia papierosów wpływ ten jest minimalny.

#8 - Jestem za młody/a na raka

To prawda, że rak płuca jest częstszy u ludzi starszych - mediana wynosi około 65 lat. Ale choroba może rozwinąć się w każdym wieku - także u dzieci. Niektóre formy raka płuca (tzw. BAC) są szczególnie popularne u młodych, niepalących kobiet

#9 - Jestem już za stary, aby dało się mnie wyleczyć

Wiek nie determinuje tego, czy dany nowotwór można leczyć czy nie. Osoby w różnych grupach wiekowych podobnie znoszą chemioterapię. Decydujący wydaje się być stan psychiczny, a nie wiek. Podobnie jest w przypadku leczenia operacyjnego.

#10 - Leczenie chirurgiczne powoduje, że rak się rozsiewa

To jeden z najgłupszych i najczęstszych mitów - bardzo rozpowszechniony wśród z pacjentów. Leczenie nie tylko nie powoduje "rozsiewu" choroby, ale ją ogranicza. Ten mit - to obok próby stosowania "alterantywnych" pseudoterapii - najczęstsza przyczyna opóźnienia leczenia chorób nowotworowych.

Leczenie chirurgiczne na wczesnym etapie choroby to szansa na całkowite wyleczenie.

1 komentarz:

  1. Kolejny ciekawy i wartościowy artykuł :-). Cieszę się, że medycyny coraz częściej dzielą się swoją wiedzą.

    PS. Proponuję przetłumaczenie theme'a do końca na polski (będzie się przyjemniej czytało) i włączenie przyjaznych linków URL, aby wyszukiwarki lepiej go wyświetlały w wynikach wyszukiwania :-).

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń