czwartek, 25 listopada 2010

O papierosach - ciekawie

Poglądy dotyczące zjawiska palenia uległy w ciągu ostatnich dekad gigantycznej zmianie. Nałóg ten dawniej uważany był za symbol dorosłości, luzactwa, seksowności. Nikt już dzisiaj nie twierdzi, że palenie jest zdrowe (a proszę mi wierzyć - takie poglądy były jeszcze 20 lat temu bardzo popularne). Papierosy były kiedyś promowane i reklamowane przez celebrytów, sportowców i lekarzy. Prawie każdy aktor, w prawie każdej scenie, w prawie każdym filmie - trzymał w ręku papierosa! Dziś wiadomo, że to zabójczy, trudny do wyleczenia nałóg, dotyczy wszystkich ludzi na wszystkich kontynentach i w każdym wieku. Nikotyna to jeden z najsilniejszych narkotyków, a dym tytoniowy zabija niepalących. Palenie uważane jest za przypadłość biedoty, bezrobotnych i ludzi niewykształconych, a palacz postrzegany jest jako osoba brudna, uprzykrzająca życie innym, prowadząca niezdrowy tryb życia i - delikatnie mówiąc - nieprzyjemnie pachnąca.... Poniżej przeczytać możecie kilka interesujących faktów dotyczących palenia papierosów.



[caption id="attachment_231" align="alignright" width="300" caption="Papieros - dziś symbol biedoty, braku wychowania i słabego wykształcenia."]Papieros - dziś symbol biedoty, braku wychowania i słabego wykształcenia.[/caption]

1. Każdego roku w międzynarodowym handlu sprzedaje się ponad trylion papierosów. Czyni to papierosa najczęściej sprzedawanym towarem na naszej planecie. Handel papierosami (400 miliardów dolarów rocznie) to jeden z największych i najbardziej dochodowych biznesów.

2. Podłożem palenia jest uzależnienie od narkotyku zawartego w papierosach (nikotyny). Ponieważ osoba uzależniona musi dostarczać sobie coraz większych dawek narkotyku, producenci papierosów starają się dostosować swój produkt to potrzeb rynku. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Health Deparment wykazali, że w okresie od 1997 do 2005 roku średnia zawartość nikotyny w papierosach Camel, Newport i Doral wzrosła o około 11%.

3. Prezydent USA - Richard Nixon - w 1970 roku podpisał akt prawny, który nakazywał umieszczanie na opakowaniach papierosów ostrzeżeń zdrowotnych oraz zakazał reklamy papierosów w telewizji.

4. Producenci papierosów z USA zarabiają znacznie więcej na sprzedaży papierosów w innych krajach niż na lokalnym rynku.

5. Cztery marki: Marlboro, Kool, Camel i Kent opanowały ponad 70% światowego rynku wyrobów tytoniowych.

6. W przeciętnym papierosie znaleźć można takie "perełki" jak: arszenik, formalinę, ołów, cyjanek, tlenek azotu, tlenek węgla (czad), amoniak, benzopiren i jeszcze co najmniej.... 43 inne znane związki rakotwórcze. Listę około 600 substancji chemicznych używanych do produkcji papierosów można znaleźć tutaj. Tak, tak - to nie tylko tytoń i papier!

7. W latach 50. XX wieku jeden z producentów (Kent) używał do produkcji filtrów... azbestu (silnego związku rakotwórczego).

8. Mocznik - główny składnik ludzkiego moczu - jest dodawany do papierosów celem nadania im "smaku".

9. Poza wymienionymi w punkcie 6 substancjami rakotwórczymi zawartymi w dymie papierosowym, można się jeszcze doszukać ponad 400 silnych trucizn i ponad 4000 innych związków chemicznych! (What's in a cigarette?)

10. W większości krajów na świecie trzeba mieć ukończone 18 lat, aby kupić papierosy (w Japonii - 20 lat).

11. Wbrew obiegowej opinii - palenie papierosów przed 18 rokiem życia nie jest zabronione. Zakaz dotyczy wyłącznie sprzedaży. Rodzice mogą legalnie kupić i częstować swoje dzieci papierosami.

[caption id="attachment_282" align="alignright" width="300" caption="Ludzie w każdym wieku, na wszystkich kontynentach, niszczą swoje zdrowie"]Ludzie w każdym wieku, na wszystkich kontynentach, niszczą swoje zdrowie[/caption]

12. Ponieważ w wyniku toksycznego działania dymu tytoniowego na płytki krwi, osoby niepalące są narażone np. na zawał serca lub udar mózgu już po biernej inhalacji porcji dymu pochodzącej z 0,2 papierosa! To z tego powodu wiele krajów wprowadza zakazy palenia w miejscach publicznych. W niektórych krajach w ciągu pierwszych miesięcy po wprowadzeniu zakazu palenia w barach i restauracjach liczba ostrych incydentów wieńcowych w populacji spadła o ponad 10%!

13. Szacuje się, że przeciętny palacz żyje ok. 14 lat krócej niż osoba niepaląca. To nie znaczy, że niektórzy palacze nie mogą żyć dłużej niż niektóre osoby niepalące.

14. W niektórych krajach (np. Holandii) osoby palące płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Skrócenie o 14 lat średniej długości życia osób "zaciągających się" powoduje, że przeciętny palacz nigdy nie skorzysta (w formie np. emerytury) z wpłaconych za życia składek.

15. Nikotyna dociera do każdej komórki ciała w ciągu około 10 sekund od zaciągnięcia się dymem papierosowym. Nikotynę u palaczy znaleźć można w każdej komórce organizmu - także w mleku matek karmiących piersią.

16. Węglowodany stanowią około 20% masy papierosa (o czym często zapominają cukrzycy). Skutki spalania wraz z papierosem zawartych w nim cukrów nie zostały zbadane.

17. Tak zwane "papierosy light" produkowane są poprzez sztuczne zwiększenie ich objętości (ogrzewanie w obecności dużej ilości dwutlenku węgla). Tak "napompowany" wkład zawija się w standardowy papier i doposaża w filtr.

18. Papierosy "light" przechodzą standaryzowane testy. Aby dobrze wypadały w tych testach - producenci starają się po prostu zmniejszyć objętość wsadu tytoniowego. Albo tak jak opisano powyżej, albo np. poprzez zmniejszenie średnicy przekroju papierosa (tzw. cienkie papierosy).

19. Przeciętny palacz - regulując ilość dostarczanego narkotyku - mocniej zaciąga się papierosami "light" lub wypala ich więcej. Efekty palenia tego typu papierosów nie różnią się niczym od palenia zwykłych papierosów. Oba są tak samo toksyczne, tak samo szkodliwe i tak samo głupio wyglądają.

20. Inny sposób poprawiania wyników testowych papierosów "light" polega na tym, że producenci umieszczają małe otwory w filtrze, przez które w czasie wciągania dymu tytoniowego miesza się on z powietrzem. W jednostce objętości dymu (w maszynie testowej) jest więc "mniej" substancji toksycznych w jednostce objętości. Większość palaczy szybko uczy się zakrywać dziurki palcem lub ustami przy paleniu.

21. Dym tytoniowy niszczy antyoksydanty (np. witaminy) dodatkowo sprzyjając rozwojowi nowotworów.

22. Według WHO około 25% sprzedawanych na świecie papierosów pochodzi z przemytu. Ogromny rynek czyni przemyt papierosów bardzo opłacalnym procederem.

[caption id="attachment_283" align="alignright" width="300" caption="Ludzie w każdym wieku, na wszystkich kontynentach, niszczą swoje zdrowie"]Ludzie w każdym wieku, na wszystkich kontynentach, niszczą swoje zdrowie[/caption]

23. Palacze zwykle utrzymują, że palenie powoduje: uspokojenie, pobudzenie, stymulację, poprawę koncentracji, relaks i wiele innych. Jak widać - efekty te wzajemnie się wykluczają (pobudzenie czy koncentracja to stany odmienne od uspokojenia i relaksacji). Spowodowane jest to faktem, że palenie wywołuje najczęściej taki efekt, jakiego spodziewa się palacz. Oznacza to, że papieros to najpopularniejsze na świecie placebo. W rzeczywistości jedyny realny efekt wypalenia papierosa to zaspokojenie głodu nikotynowego, który może być mylony przez palacza z "relaksem".

24. Proces produkcji papierosa sprawia, że zawarta w papierosie nikotyna wykazuje znacznie silniejsze działanie narkotyczne (uzależniające) niż jej naturalna postać. W procesie produkcji producenci świadomie manipulują wartością pH nikotyny, aby znacznie zwiększyć jej siłę działania na organizm człowieka.

25. Trójka aktorów (Wayne McLaren, David McLean and Dick Hammer), która występowała w słynnych reklamach Marlboro ("Kowboje Marlboro"), zmarła na raka płuca. To dlatego w USA do papierosów tej marki przylgnęła etykieta "Cowboy Killers".

26. Kampania "Kowboj Marlboro" przyniosła właścicielowi marki ponad 300% zwiększenie zysków w ciągu 2 lat od pierwszej emisji reklamy. Główna twarz kampanii - Wayne McLaren - zaangażował się później w kampanie antynikotynowe i popierał wprowadzenie regulacji prawnych nieprzychylnych dla palaczy. Philip Morris zaprzeczał więc, że aktor ten kiedykolwiek występował w reklamach Marlboro. McLarren zmarł w 1992 roku na raka płuca w wieku 52 lat.

Źródła:

1. Wikipedia (http://en.wikipedia.org)
2. Listverse (http://listverse.com/)
3. Światowa Organizacja Zdrowia (http://www.who.int/en/)
4. Fundacja Promocja Zdrowia (http://www.promocjazdrowia.pl/)

2 komentarze:

  1. Fajne! Niektóre tak nieprawdopodobne, że aż musiałem sprawdzić w innych źródłach. Doczytałem się, ponadto, że badania naukowe nad szkodliwością papierosów prowadziły też firmy tytoniowe oraz, że wyprzedzały o kilka lat badania rządowe! Podobno przemysł tytoniowy przez wiele lat ukrywał prawdę o tym, że palenie szkodzi, a właściciele największych firm celowo prowadzili akcje, aby zdążyć uzależnić jak najwięcej ludzi... Fajny wpis. Fajny blog!

    OdpowiedzUsuń
  2. "8. Mocznik – główny składnik ludzkiego moczu – jest dodawany do papierosów celem nadania im „smaku”."

    Mimo nazwy mocznik wcale nie jest obrzydliwy (tak jak woda- inny składnik moczu). W stanie czystym jest bezwonny i biały (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mocznik) i używa się go w produkcji kremów nawilżających (szczególnie na zrogowaciałe pięty).

    OdpowiedzUsuń