sobota, 17 lipca 2010

Ciekawostki

W badaniach ankietowych często badacze uzyskują nieprawdopodobne informacje. Czy wiesz jak bardzo szkodzi za krótki sen? Ile można zaoszczędzić pieniędzy rezygnując z niezdrowych nawyków? Czy naprawdę trzeba wypijać 8 szklanek wody dziennie? Oto krótkie zestawienie ciekawych faktów i popularnych mitów na temat zdrowia.

1. To nie jest prawda, że najwięcej ciepła tracisz "przez głowę". Nie jest też prawdą, że osoby łyse bardziej marzną.

2. To nie jest prawda, że potrawy bogate w cukry proste sprawiają, że dzieci stają się "hiperaktywne". Stają się raczej otyłe i zwiększają szansę na zachorowanie na cukrzycę.

3. Jeśli rzucisz palenie papierosów (1 paczka /dobe), oszczędzisz około 400 PLN miesięcznie oraz około 5000 PLN rocznie na wydatki związane z nałogiem. To tyle co wakacje z rodziną w Egipcie. Po 25 latach bez nałogu (i uwzględniając kapitalizację odsetek) odłożysz pieniądze na kawalerkę dla swojego dziecka.

4. Statystyczny przedstawiciel Polskiej "klasy średniej" wydaje około 800 złotych co miesiąc na słodycze, fast-foody papierosy i alkohol.

5. Ponad 40% Polaków nie je śniadania.

6. Nie istnieje żadna metoda na pozbycie się kaca. Jedynym sposobem na obniżenie ilości w alkoholu we krwi jest... spożywanie jego mniejszych ilości. Szybkość metabolizowania już spożytego alkoholu jest stała i zależy głównie od płci. Natomiast poziom alkoholu we krwi po spożyciu jednej jednostki zależy głównie od płci i masy ciała.

7. Nie trzeba wcale wypijać 8 szklanek wody dziennie. Większość z tej ilości dostarczamy sobie razem z pożywieniem

8. Ryzyko przedwczesnej śmierci wzrasta o 12%, jeśli spisz mniej niż 7 godzin (bez przerwy) na dobę. Im mniej czasu śpisz, tym to ryzyko dalej wzrasta!

9. Ludzie wbrew pozorom używają prawie całych możliwości swojego mózgu (a nie jak wierzy wiele osób - niecałe 10%).

10. Częste golenie / strzyżenie włosów w żaden sposób nie sprawia, że lepiej rosną lub stają się grubsze. Ich gęstość, grubość i kolor są uwarunkowane genetycznie.

11. Paznokcie i włosy nie rosną po twojej śmierci.

12. Czytanie w słabym świetle w żaden sposób nie przyczynia się do pogorszenia wzroku, ani nie sprawi, że będziesz musiał/a nosić okulary.

* Powyższe informacje pochodzą z następujących źródeł:
1. British Medical Journal (BMJ 2007;335:1288-1289; BMJ 2008;337:a2769)
2. Magazyn "Sleep" (http://www.journalsleep.org/)
3. Sondaże GFK Polonia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz