środa, 23 lutego 2011

Odchudzanie - nie dla naiwnych

Co kilka miesięcy prasa roznosi się na temat nowych, ultra-skutecznych, cudownych "diet". Każda kolejna "gwarantuje" szybki efekt, młodość, zdrowie i cudowne samopoczucie. Tymczasem prawda jest taka, że otyłych jest coraz więcej (a nie coraz mniej, sądząc po wysypach coraz skuteczniejszych diet), przeciętny Polak odchudzał się kilkanaście razy w życiu - i prawie zawsze wraca do poprzedniej wagi. Dlaczego tak się dzieje? Jaki jest obecny stan wiedzy i nauki na ten temat? Czy warto ufać kolejnym dietom? I wreszcie - czy ich stosowanie jest bezpieczne?

piątek, 18 lutego 2011

Czy jest miejsce dla nauki w Polsce?

Rozpoczyna się "reforma" szkolnictwa wyższego. Studenci protestują przeciwko płaceniu za drugi kierunek studiów. Rektorzy kłócą się czy można zmuszać pracowników do pielgrzymki. Tymczasem nikt nie pyta, czy w Polsce w ogóle komukolwiek potrzebna jest nauka... Media podają, że liczba bezrobotnych w Polsce z wyższym wykształceniem wzrosła z 1,5% w 1997 do ponad 10% w 2010 roku. Uczelnie publiczne i niepubliczne kształcą na kierunkach, które są niepotrzebne, albo na takich, gdzie rynek się już dawno nasycił (jak np. marketing i zarządzanie). Polacy otrzymują nagrody za osiągnięcia naukowe, pod warunkiem, że... nie mieszkają w Polsce. Bo w Polsce jakoś nie opłaca się myśleć...

czwartek, 10 lutego 2011

Podsumowanie Kampanii 10:23

Po raz pierwszy w Polsce udało się wywołać publiczną dyskusję poświęconą jednemu z najpowszechniejszych oszustw w medycynie. Homeopatia - bo to o niej mowa - to przestarzała teoria polegająca na całkowitym rozcieńczaniu substancji wywołującej u zdrowej osoby objawy choroby. Po rozcieńczeniu w magiczny sposób dana substancja staje się "lekarstwem" na chorobę... której objawy wywoływała przed rozcieńczeniem. Na przykład: dla homeopaty kofeina, która wywołuje objawy pobudzenia i utrudnia zasypianie - po rozcieńczeniu tak dużym, że w pigułce nie zostaje nawet jedna cząsteczka kofeiny - staje się lekiem na... bezsenność. Ten absurd, polegający de facto na wmawianiu ludziom, że poddają się leczeniu - jest powszechnie stosowany przez wielu lekarzy i ich pacjentów.

wtorek, 1 lutego 2011

Homeopatyczne brednie... FAQ

Ponieważ komentarze zwolenników leczenia cukrem (homeopatii) umieszczane przez nich na moich stronach są bardziej wulgarne niż racjonalne, powybierałem z setek listów najczęściej zadawane pytania na temat homeopatii i na temat organizowanej przez Klub Sceptyków Polskich akcji pod nazwą Kampania 10:23. Pytania są w prawdzie z reguły absurdalne, ale ponieważ pojawiają się bardzo często, zebrałem je w jednym miejscu wraz z logicznymi, pozbawionymi demagogii, rzetelnymi i uczciwymi komentarzami. Zapraszam do lektury i mam nadzieję, że już nie będę musiał nigdy wracać do homeopatycznych absurdów na moich stronach. Proszę tylko o przeczytanie w całości przed napisaniem komentarza, bo nie będę odpowiadał wielokrotnie na te same pytania. Anonimy będą kasowane bez czytania. Zapraszam do lektury. Może uda się uratować czyjeś życie...

piątek, 21 stycznia 2011

Masowe oszustwo

Działacze na rzecz praw konsumentów i zdrowego rozsądku w Polsce ogłosili dzisiaj zamiar podjęcia masowego „przedawkowania” środków homeopatycznych w przyszłym miesiącu, w ramach wielkiego globalnego protestu przeciwko alternatywnym pseudo-lekarstwom. 6 lutego 2011 protestujący połkną zawartość całych opakowań tabletek homeopatycznych, w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej na temat nieskuteczności homeopatycznych „leków” – wywierając tym samym presję na farmaceutach i podmiotach świadczących opiekę zdrowotną, którzy zapewniają, że te produkty sprzedawane jako wyroby medyczne faktycznie działają.